Ostmine ja tarbimine on saanud meie elu lahutamatuks osaks. Kui sisseostud on tehtud, tuleb kaup koju viimiseks ka kuskile panna. Enamasti kasutame selleks kilekotte, mis ei ole eriti loodust säästev. Keskkonnasõbralik eluviis algab lihtsatest sammudest. Näiteks muuda enda harjumust – selle asemel, et osta iga kord poest uus kilekott, kasuta korduvkasutatavat ostukotti!
Mida enne kilekoti leiutamist kasutati
Enne koti leiutamist kasutati oma kaupade pakendamiseks ja vedamiseks kõrvitsaid, loomade sarvi, härja munandikotte või mõnda muud 100% biolagunevat anumat.
Kuna võeti kasutusele kilekott
Eestis hakati polüetüleenkilet valmistama 1970. aastate alguses Tartu Kammivabrikus. Nende tootmine sai erilise tuule tiibadesse seoses 1980. aastal Moskvas korraldatud suveolümpiamängudega.
80ndatel ei olnud kilekott mingisugune kauba peale antav mugavus. Selle eest tuli maksta üsna kõrget hinda. Tallinna purjeregati maskoti pildiga kilekoti eest tuli näiteks kümnendi keskel tasuda 60 kopikat (u 2 eurot). Selle raha eest sai osta kolm leiba.
Kilekott oli defitsiitkaup
Eriti suur nõudlus oli välismaiste kottide järele, mis tingis ka nende soolase hinna – 5 rubla käest-kätte müüduna. Kalli “välismaise” koti sisse pisteti teine odavam kilekott. Uhke pildiga kotte kanti viimse piirini. Seni, kuni pilt kulus maha või tekkinud lõhesid ei andnud enam triikrauaga kokku sulatada. Väga popp oli käia värvilise kilekotiga koolis, pidudel ja isegi teatris.
Kui kaua võtab aega kilekottide lagunemine
Kõige tavalisemad kilekotid, mida toodetakse naftast, lagunevad 700-1000 aastat. Ebasoodsates tingimustes need ei lagunegi. Näiteks maa sisse maetud kilekott ei lagune, kuna bakterid ei tunnista toiduks kilekottide põhimaterjali polüetüleeni.
Novaator Plymothi Ülikooli uuringust toodi välja, et ka pärast kolm aastat mullas ja vees olemist oli kilekott endiselt ühes tükis ning võimeline kaupu kandma. Seega on oluline, et plastkilekott suunatakse ümbertöötlemisse.
Kuidas kilekotid loomi ja loodust ohustavad
Novaator.err.ee lehel olevas artiklis räägitakse, et plasti alla neelates sureb igal aastal hinnanguliselt miljon lindu, 100 000 kilpkonda ja lugematu arv teisi loomi.
- Mereelukad peavad kilekoti väikseid osakesi merevees planktoniks. Sageli põhjustab ujuva kiletoidu söömine loomade lämbumist või valurikast surma soolestiku ummistuse tõttu.
- Kalad toituvad mereveest leiduvatest kilekoti tükikestest ja seejärel jõuab see tagasi meie toidulauale.
- Metsa alla jäänud kilekott ohustab metsloomi ja -linde, kes võivad näiteks takerduda või seda süüa. Isegi loomade seedesüsteemi läbinud kilekotid ei ole ohutud, sest nad eritavad endiselt pinnasesse mürgiseid kemikaale. Toidu järgi lõhnavate kilekottide söömise eest ei ole isegi kaitstud koduloomad.
- Loomad tihti takerduvad plastjäätmesse kinni ja surevad.
Faktum & Ariko viis JCI Go Koja tellimusel viidi läbi uurimus;
tulemuseks saadi, et keskmine eestlane kasutab vähemalt 4 kilekotti nädalas, et oma igapäevased sisseostud koju kanda. Ligikaudu iga teine (46%) kasutab 1-3 kilekotti nädalas ning ülejäänud, vähem või üldse mitte.
Millist poekotti peaksime eelistama
Soovitame eelistada riidest kotte, kasutada vajadusel plastikkotte (korduvalt!) ja vaid harva valida paberkott. Austraalias läbi viidud uurimuse põhjal on riidest kott keskkonna seisukohalt 14 korda parem kui plastikkott ja 39 korda etem kui paberkott.
Miks on plastikkott etem kui paberkott?
2011. aastal teatas Põhja-Iirimaa assamblee koostatud teadusuuring, et “paberkoti valmistamiseks kulub neli korda rohkem energiat kui kilekoti tootmiseks”.
Erinevalt kilekottidest (mis raporti kohaselt toodetakse õli rafineerimise jäätmetest) nõuab paberkottide tootmine metsade raiumist. Tootmisprotsess annab uuringute kohaselt ka toksiliste kemikaalide suurema kontsentratsiooni kui ühekordselt kasutatavate kilekottide valmistamine. Paberkotid kaaluvad rohkem kui plastist kotid. See tähendab, et transport nõuab rohkem energiat, lisades nendele süsinikujalajälge, lisab uuring.
Riidest poekotti iseloomustab vastupidavus
Kuna kilekotid ei kesta, tagavad kvaliteetsed riidest kotid pikaajalise vastupidavuse ning on vastupidavad suuremale raskusele ja pikkadele vahemaadele.
Igaüks on kogenud olukorda kui terav pakendi nurk on uue kilekoti lõhki rebinud. Sama juhtus minuga.
Tavaliselt kasutan kahte riidest kotti, et oma kaup koju vedada. Täna jäi kahest kotist väheks. Olude sunnil pidin ostma kilekoti.
Ladusin piimapakid äsja kasutusele võetud kilekotti. Hakkasin poest välja minema, kui käis plaks ja kogu minu ostetud kaup oli põrandal :) juuresoleval pildil on näha kuidas piimapakid lõpuks koju tõime :)
Miks me soovitame eelistada riidest kotti
- Säästad loodust ja raha
- kangakotti kasutades väldite nii poodides kui ka supermarketites üha kallimaks muutuvate kilekottide ostmist. Võttes kaasa kangakoti, ei pea te iga kord uue koti eest maksma
- keskmine korduvkasutatava koti eluiga on võrdne enam kui 700 ühekordselt kasutatava kilekottiga
- riidest kotil on suur kandevõime võrreldes ühekordsete kottidega
- terava äärega tooted ei tee kvaliteetset riidest kotti kunagi katki
- Vastupidavama eseme eelistamine ühekordsele või nõrgale on alati ökoloogilisem. Just see on üks põhjustest, miks riidest kott on kasutoov tarbeese.
- Üks inimene, kes kasutab kogu elu jooksul korduvkasutatavaid kotte, eemaldaks keskkonnast enam kui 22 000 kilekotti. Kas pole see veel parem stiimul?
Kuidas harjutada riidest kotti kasutama
Korduvkasutatavate ostukottidega kipub olema selline lugu, et need ununevad pidevalt koju. Unustamise vastu aitab vaid kindel harjumuse kujundamine.
- peale ostetud kraami kotist välja ladumist, pane poekott kas taskusse või käekotti tagasi
- hoia poekott ja rahakott ühes kohas
- pane ostukott esikusse nähtavale kohale, et märkaksid poodi minnes kaasa võtta
- hoia kotti autos, poodi minnes saad alati oma koti kaasa võtta
Kuidas valida sobiv ostukott
- Kvaliteetne kott on paksemast ja vastupidavast linasest- või puuvillasest kangast
- õigel ostukotil on pikad sangad – pikkade sangadega kotti on hea üle õla visata
- kott peab olema mahukas ja suure kandevõimega
Sobivaid ostukotte saad endale ise õmmelda. Kui õmblusmasinaga sõber ei ole, saad tutvuda meie poolt tehtud töödega, ning tellida sobiva koti.
Kui soovid ettevõttele reklaamkotti, kauni tikandi, logo või sloganiga võta julgetsi ühendust.